Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Lidzbark Warmiński: wakacje w piekarni

Świetlica Środowiskowa „Centrum Alfa” w Lidzbarku Warmińskim prowadzona przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh) zorganizowała dla swoich podopiecznych sześciodniowe półkolonie w pierwszej połowie lipca. Zajęcia, rozłożone w czasie na dwa tygodnie, okazały się niezwykłą przygodą.

Zaczęło się z pozoru zwyczajne. Bo przecież „piekarnia” nie brzmi tajemniczo ani zagadkowo. A jednak – to zupełnie inna sprawa poznać ją od strony lady, kupując chleb, a co innego zajrzeć do dzieży z ciastem, popróbować zakwasu, ukradkiem skubnąć rosnącego ciasta. Dzieci interesowało wszystko, a ciepłe przyjęcie i życzliwe objaśnienia piekarzy wzmocnione zostały poczęstunkiem. Z dużym zapałem próbowano wypieków, o których chwilę wcześniej tyle się dowiedziano. 

Część stałych podopiecznych świetlicy wyjechała na kolonie lub do rodzin. Tymi, którzy nie mieli tyle szczęścia lub których wyjazd przypadał w innym terminie, zaopiekowały się wychowawczynie „Centrum Alfa”. Program musiał trafić do dzieci w różnym wieku, od 4 do 14 lat. I wszystko wskazuje na to, że zadanie zrealizowano na piątkę. Bo, na przykład, kto nie lubi pikników?

Niedaleko Lidzbarka jest miejsce, gdzie chętnie wypoczywają wszyscy – Zacisze Leśne. Wyjście tam zorganizowano w środę, 6 lipca. Było ognisko, kiełbaski i śpiew. A że teren idealny do zabaw sportowych, to i czas na badmintona i piłkę (prawie) nożną się znalazł. Najsympatyczniejsze, że wszystkim bardzo przypadła do gustu piesza wyprawa z Lidzbarka do Zacisza. Może półtora kilometra spokojnego marszu uznano za przedsmak obozu wędrownego w przyszłości?

Czwartkowa wyprawa na zbudowany w latach 1350-1401 Zamek Biskupi, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w naszym kraju, także nie była zwykłym zwiedzaniem muzeum. Prezentowane są tu bardzo interesujące zbiory sztuki gotyckiej, portrety, dokumenty związane ze słynnymi mieszkańcami zamku i elementy dawnego wyposażenia sal zamkowych. A oglądanie ich w strojach z epoki musi być przeżyciem szczególnym. Łatwo sobie wyobrazić, że jest się jednym z jego dawnych mieszkańców i na eksponaty spoglądać w zupełnie inny sposób. Dziedziniec wzniesionego na planie czworoboku budynku jest otoczony dwukondygnacyjnymi krużgankami. Tam właśnie powstała większość pamiątkowych fotograficznych portretów małych „możnowładców” w stylowych strojach.

Powrót do współczesności nastąpił poniedziałek, 11 lipca, w sposób bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla chłopców. Grupa gościła z wizytą u strażaków. Jako miłym gościom, wolno im było nie tylko z bliska przyjrzeć się wszystkiemu, ale po trosze wypróbować działanie niektórych urządzeń, wspiąć się na wóz strażacki, włączyć w nim – na chwilę – syrenę, a także sprawdzić, jak twarzowy jest hełm.

Wszystko przebiła jednak wycieczka do Olsztynka. Już sama trwająca dwie godziny podróż busem była atrakcją. Na miejscu w dodatku okazało się, że nie największą. Olsztynecki Park Etnograficzny to bardzo ciekawe miejsce. Obszar 39 hektarów, na których jest zlokalizowany, pozwolił na odtworzenie atmosfery dawnej cichej i spokojnej wsi. Rzeczka, pola uprawne, łąki i pastwiska, oczko wodne są pięknym tłem dla zgromadzonych tu 54 obiektów małej
i dużej architektury budownictwa ludowego: domów mieszkalnych, obiektów inwentarskich i gospodarczych, sakralnych, wiatraków, młyna wodnego, olejarni, kuźni, wędzarni i garncarni. A pośród nich ożywiające to miejsce zwierzęta: konie, w tym koniki polskie z rodziny tarpanów, krowy, kozy, owce, króliki, ptactwo. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały wnętrze młyna czy chaty wyglądające, jakby przed chwilą wyszli jej mieszkańcy, pozostawiając przedmioty codziennego użytku, narzędzia, krosna, lekko jeszcze poruszające się kołyski…

Łatwo się domyślić, że ci podopieczni, którzy uczestniczyli w półkoloniach, z niecierpliwością będą czekać na następne. A te rozpoczną się 22 sierpnia, na dwa tygodnie przed końcem wakacji. Dobrej zabawy!

Czytaj więcej o świetlicach środowiskowych prowadzonych przez ChSCh.

Złóż dar i pomóż dzieciakom:

Świetlica Środowiskowa „Centrum Alfa”
ul. Wyszyńskiego 18A
11-100 Lidzbark Warmiński
konto: 06 1240 1994 1111 0010 3068 9528

Serwis Informacyjny ChSCh

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij